Staff E-Mails and Websites

Administration

Pre-K

Kindergarten

First Grade

Second Grade

Third Grade

Fourth Grade

Fifth Grade

Sixth Grade

Seventh Grade

Eighth Grade

Special Areas

Mary Bacallao-Garcia (Bilingual)
Carmen Herrera (Bilingual)
Martha Cox (Bilingual)
Maggie Vidal-Santos ( Art )
Rachel Silver(Art)
Nina Jackson ( Speech )
Onil Rodriguez --(Music)
Phillip Bracken-Tripp (Music) 2020 ROOKIE TEACHER OF THE YEAR
Sussel Araujo
Lauren Perez (P.E.) 2020 TEACHER OF THE YEAR
Joseph Diaz (P.E.)
Luis Villa ( P.E. )
Mercedes Garcia and Ms. Garcia's Website (Media Specialist)
Cynthia Hinds (ESE)
Blanton Harris (CSI)
Mercy Macdowell (ESE)
Olga Torguet (ESE)
Mr. Zimmerman (ESE)
Allison Rappeport
Mary Gambarte (ESOL)

Office Staff

Cafeteria

Fernande Jean Simon ( Manager )
Nancy Garcia
Wanda Harris
Liz Hernandez
Diana Francois
Jully Perez
Ileana Ramirez
Rochelle Beckmon
Rayda Martin (Monitor)
Carmen Barraza ( Monitor)
Jacqueline Elliott ( Monitor)

Support Staff

Mercedes Garcia (Media Specialist)
Donna Greco (Copy Room)
Martha Webster (Staffing Specialist)
Susan DeLeon (Counselor)
Celida Cuenca (Counselor)
Edward Arroyo ( Security )
Oreste Bello ( Security)
Draga Petrovic (Security)
Alfredo Lenz ( Computer Technician)
Chris Bellevue ( Computer Technician) Support Person of the Year
Maria Arisson (Social Worker)
Dr. Laurel Taitt (School Psychologist)
Jacqueline Stevens
Gladys Jones

Custodial Staff

Fernando Wilkins
Yolanda Jimenez
James Colquiett
Modesto Aguilar
Rosa Aguilar
Angela Alexander
Jamar Wooden
Marvin Butler
Angela Alexander

Paraprofessionals

Liliana Barreiro
Blanca Schock
Ann Martino
Elena Aparicio
Melody Sparrow
Ann Abel
Verona Yayset
Belkis Oberto
Maria Llanos
Verona Yayset
Norma Solomon

Nurses

Jessica Bravo-Garland
Betty Barbe
Amy Salamanca
Ray Laurent
Felicia

After School

Arlenys Suarez (Manager)
Zoraya Davis (Payments)
Norma Cortiella (Parent Sign Out)
Rosana Lopez (Kinder Support)
Dircia de Paz ( First Grade Leader)
Rayed Martin (First Grade Support)
Ann Martino (Second Grade Leader)
Elena Aparicio (Third Grade Leader)
Maria Bacallao-Garcia (Fourth Grade Leader)
Lucia Almerares (Pre-K and K Support)
Luis Villa (Fifth-Eighth Grade Leader)
Teresa Bonaffine-Zukowski (Pre-K Leader)